Pilotluk Lisans Türleri; Herhangi bir hava taşıtında pilotluk yapmak isteyen adaylar, Pilotluk Lisansına sahip olmalıdır. Ülkelerin, adaylardan istedikleri pilotluk lisans türleri değişiklik göstermektedir. Dünyada temel olarak 3 lisans tipi vardır:

1. FAA – Federal Aviation Admistration

2. EASA – European Aviation Safety Agency

3. JAA – Joint Aviation Authorities

FAA – Federal Aviation Admistration

Amerika’da verilen ATPL ticari pilot lisansıdır. FAA lisansı, dünyanın en çok geçerliliğe sahip ve en güçlü lisansı kabul görmektedir. Amerika’daki pilotluk eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler, FAA lisans sahibi olurlar. FAA lisansını alan öğrencilerimizin JAA lisansına dönüştürme işlemlerini bizzat danışmanlarımız takip etmekte ve yönlendirmektedir. Bunun ile ilgili Türkiye’de anlaşmalı olduğumuz okul ile hızlıca halledilebilmektedir.

FAA lisansı çevrim işlemleri için tıklayınız.

EASA – European Aviation Safety Agency

Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan lisans türüdür. Avrupa ülkelerinde pilot olmak isteyen adaylar, EASA lisansı almalıdırlar. Amerika’daki eğitimini başarıyla tamamlayıp FAA lisansına sahip olan pilotlar, lisanslarını kolaylıkla EASA’ya çevirebilirler.

EASA lisansı yeni yönetmeliğe göre artık Türkiye’de direkt kabul görmemektedir.FAA lisansı gibi bir çevrim işlemi istenmektedir. Bu durumda EASA’nın Türk öğrenciler için en büyük avantajı kalkmış bulunmaktadır.

JAA – Joint Aviation Authorities

Türkiye’de geçerli olan lisans türüdür. Amerika’daki pilotluk eğitimini başarıyla tamamlayıp FAA lisansına sahip olan pilotlar, Türkiye’deki havayolu şirketlerinde çalışmak isterlerse; lisanslarını JAA lisansına çevirmelidirler.

Bilgi Formu