Almanya’da Üniversite eğitimi köklü bir geçmişe ve kaliteye sahiptir. Üniversiteler son derece donanımlı olup, devlet tarafından üniversitelerin ileri teknoloji yatırımlarına ciddi bütçeler ayrılmaktadır.

Almanya genelinde yaklaşık 370 yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. Hemen her kentte bir yüksek öğrenim kurumu vardır. Üniversitelerin pek çoğu 1960-1970’li yıllarda kurulmuştur ve son 20 yılda, yüksek öğrenim gören öğrenci sayısı 5’e katlanmıştır. Günümüzde Almanya’da 2 milyon civarında yüksek öğrenim gören öğrenci bulunmaktadır. Almanya, yabancı öğrenciler açısından, Amerika ve İngiltere’den sonraki en önemli ülke konumundadır. Almanya üniversiteleri yabancı öğrenciler için ücretsizdir.

Almanya’da bulunan yaklaşık 370 üniversiteden 140’ı doktoraya başlama hakkı veren mezuniyet olanağı sunarken, 200’ü de meslek üniversitesi statüsündedir.

Almanya’da İngilizce eğitim programları da mevcuttur ancak her bölümde mümkün değildir. Program dili İngilizce olsa bile bazı üniversiteler B1-B2 seviyesinde Almanca bilgisi istemektedirler. Almanya yurt dışından gelen öğrencilere ve akademisyenlere en iyi şekilde eğitim veren ve uluslararası çalışmaları teşvik eden ülkeler arasında önde gelen ülke olarak seçilmiştir. Uluslararası bölümlerle yabancı öğrenci ve akademisyen sayısının artmasıyla birlikte bilimin merkezi haline gelmiştir. Ayrıca devlet, öğrenim ücretlerini düşük tutarak öğrencilere büyük destek vermektedir.

Ücretsiz eğitim, dünya sıralamalarında ilk 500’de yer alan 40’ın üzerinde üniversite, lisans eğitiminin birçok bölüm için 3 sene olması, üniversitelerinin YÖK tarafından tanınması ve denklik verilmesi, öğrencilere çalışma izni, işsizlik sorunu olmaması ve mezunların işe yerleşme kolaylığı, Avrupa’da serbest dolaşım hakkı ve sayabileceğimiz bir çok avantajından dolayı Almanya’da üniversite eğitimi almak çok mantıklı oluyor.

Almanya’da üniversite eğitimi, pek çok ülkeye kıyasla son derece uygundur. Her üniversitenin harç ücreti değişkenlik göstermekle beraber, bazı okullar ücretsiz, bazı okullar ise dönemlik 300-500€ arasında değişen harç ücretleri alabilmektedir.

Yaşam masrafı olarak, eyaletlere göre değişkenlik gösteren ve ortalama aylık 600€’luk masrafla öğrenci; kira, yeme-içme gibi zorunlu ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Dönemlik sadece 220€ ücretle, öğrencilere sağlanan toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabilme hakkını alabilmektedir. Ayrıca, üniversite öğrencileri, Alman Üniversiteleri içerisinde bulunan tüm kütüphanelerden eğitim hayatları boyunca ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler.