Kanada’da çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere 100’e yakın üniversite vardır. Dünyanın pek çok ülkesinde iyi üniversiteler vasat üniversiteler sınıflandırması yapılabilse de Kanada’da bunu yapmak pek mümkün değildir. Bununla birlikte Kanada’da eğitim sistemini yöneten tek bir kurum yoktur. Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç idari kademede eğitim sistemleri farklılık gösterir. Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standartlarını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. Yani Kanada eğitim alanında çok sıkı bir denetim mekanizması geliştirmiştir. Kanada’da herhangi bir üniversiteden alacağınız diplomanın Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır, ayrıca dünyanın diğer ülkelerinde de kabul görür.

Kanada’da üniversiteleri full-time sayısı 1000 ile 35000 arası değişen öğrenci bulundurmaktadır. Ayrıca birçok üniversitenin çok sayıda part-time öğrencisi de bulunmaktadır. Lisans ve yüksek lisans programlarının yanı sıra üniversitelerde doktora ve sertifika programlarına da katılmak mümkündür. Üniversite ücretleri bölgeye ve alınacak eğitimin türüne göre değişir.

Kanada’da eğitim yılı Eylül ayında başlar ve Mayıs ayında sona erer. Bazı üniversitelerde sömestr veya bütün derslerin yaz aylarında da alınabileceği trimester sistemi vardır. Kanada için genel bir üniversite yerleştirme sınavı yoktur, her üniversite kendi kabul koşullarını ve standartlarını kendisi belirler.

Kanada’nın İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili olması nedeniyle uluslararası öğrencilerinin hem İngilizce hem de Fransızca eğitim almaları mümkündür. Bazı üniversitelerin bu iki dilde de broşürleri vardır ama Kanada’da bir üniversiteye kabul edilmeniz için iki dilinizin de iyi olması şart değildir.

Kanada Üniversitelerinde eğitim almakla geleceğiniz için iyi bir yatırım yapmış olursunuz. İster akademik olarak eğitiminize devam edecek olun, isterseniz profesyonel iş hayatında bir kariyer planlayın, Kanada üniversiteleri sizi en donanımlı şekilde mezun edecek ve hayata hazırlayacaktır.