Pilotluk Lisansını Çevrim İşlemi; Amerika’daki eğitimini tamamlayan pilotlar, FAA (Amerikan Ticari Pilot Lisansı) Lisansına sahip olurlar. FAA sahibi pilotların Türkiye’de veya Avrupa’da pilotluk yapabilmeleri için, lisanslarını EASA’ya veya JAA’e çevirmeleri gerekmektedir. Bu işlemin diğer adı, “convert” işlemidir.

Lisans çevrim işlemi ile var olan FAA lisansı geçerliliğini kaybetmez. Aksine pilot, 2 farklı lisansa sahip olur. FAA ve JAA lisansları arasındaki tek fark, bazı teori derslerini Türkiye’nin ayrıca istemesi ve bu derslerden başarılı olunmasıdır. Bu dersler ATPL 14 teori dersi olarak geçer.

Okulumuzda pilotluk eğitimi alan öğrencilerimiz, bu derslere hakim olarak mezun olmaktadır. Fakat SHGM talimatnamesine göre; bu teori derslerinin Türkiye sınırlarında yetkili bir okuldan alınması ve sınavlarına girilmesi gerekmektedir.

Türkiye’de pilotluk kariyeri planlayan öğrencilerimizin bu aşamada izleyebileceği birkaç alternatif yol vardır.

Bunun için bizim tavsiye ettiğimiz yol Amerika’da PPL+IR+CPL ME bitirirken aynı zamanda Türkiye’deki anlaşmalı olduğumuz okuldan online olarak ATPL Teory eğitimini tamamlamasıdır.

Türkiye’ye geldikten sonra yine bizim danışmanlığımızda convert işlemlerini tamamlayıp kolayca havayollarına girebilmektedir.

TİP Eğitimi Nedir?

Tip eğitimi, uçuş eğitimini başarıyla tamamlayan adaylara verilebilir. Her uçak; yapısı, performansı, limitleri, acil durum yönetimi ve performansı gibi temel karakteristik detaylarında farklılıklar gösterir. Bu farklılar, Tip Eğitimi vasıtasıyla adaya verilir. Örneğin; Boeing serisi uçakta uçan bir pilot Airbus serisi bir uçakla uçmak zorunda kalırsa, Airbus serisi için tip eğitimi almalıdır. Aday, Türkiye’deki hava yolu şirketlerinde çalışmak istiyorsa, Amerika’da bu eğitimler çok uygun olmasına rağmen, gireceği hava yolunda tip eğitimi almasını öneririz. Çünkü şirket, kendi eğitimini zorunlu kılabilmektedir. Çoğu şirket, bu eğitimi pilotun kendi maaşı ile taksitle ödemesine olanak sağlar.

Bilgi Formu