Amerika’da Pilotluk Eğitimi – Pilotaj eğitimi, özellikle son yılların en popüler eğitimleri arasında yerini almıştır. Pilotluk mesleği, gerek prestiji gerekse yüksek kazancı göz önünde bulundurulduğunda popüler bir meslek olarak öne çıkmıştır. Artan pilot ihtiyacını karşılamak için Türkiye’de de pilotluk eğitim okulları açılmıştır; ancak hem maliyetleri yüksektir hem de eğitim süreleri uzundur. Bu yüzden adaylar, yurtdışında pilotluk eğitimi almayı tercih etmektedir. Sizler için Amerika’da pilotluk eğitimi hakkında sıkça sorulan soruları cevaplıyoruz.

Amerika’daki pilotluk okullarının bulunduğu bölge, öğrencilerin eğitim uçuşlarını kısa sürede tamamlayabilmeleri için en uygun hava koşullarına sahiptir. Böylece 6-8 ay gibi kısa bir süre içerisinde eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Hayır, Amerika’da pilotluk eğitimi alabilmeniz için en az lise mezunu olmanız yeterlidir.

Amerika’da pilotluk eğitimi alabilmeniz için mezun olduğunuz bölümün herhangi bir önemi yoktur. Ancak mühendislik, fizik gibi alanlarda üniversite eğitimi almış adaylar, teorik eğitimleri sırasında daha az zorlanacaktır.

Bu konudaki sorun, herhangi göz probleminizin olup olmaması değildir. Önemli olan göz probleminizin derecesidir. Pilotluk eğitimi almak için belirli referans aralıkları vardır. Eğer göz probleminiz bu aralığın dışında değilse, pilot olmanız için herhangi bir engeliniz olmayacaktır diyebiliriz.

Pilotluk eğitimi almak isteyenler adaylar için herhangi bir boy-kilo şartı bulunmamaktadır. Bu tarz fiziksel özellikler yalnızca öğrencinin kullanacağı eğitim uçağının türünü etkiler.

Amerika’daki uçuş okulumuzdaki eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra; FAA (Federal Aviation Administration) Ticari Pilot Lisansına sahip olursunuz.

Pilotluk eğitimini Amerika’da tamamlayan adaylar, FAA lisansına sahip olurlar. Türkiye’de geçerli olan lisans türü ise JAA lisansıdır. Kariyer hedefi pilotluk mesleği olan öğrenciler, Türkiye’deki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sunduğu şartları yerine getirdikten sonra lisanslarını JAA lisansına çevirebilirler. Bu çevrim işlemi FAA lisansını iptal etmez. Aksine öğrenci, çift lisansa sahip olur.

Sanılanın aksine çevrim işlemi zor bir işlem değildir. Amerika’da sıkı bir uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış ticari bir pilot için convert işlemi; eğitimini Avrupa ülkelerinde veya Türkiye’de almış bir pilot adayına göre çok daha kolay gelmektedir.

Amerika’daki havayolu firmaları, işe alım süreçlerinde Amerikan vatandaşlığı veya Green Card sahibi olan kişilere öncelik vermektedir. Bu yüzden, Türk vatandaşı olan kişilerin herhangi bir Amerikan havayolu firmasında işe başlayabilmesinin zor olduğunu söyleyebiliriz. Ancak pilotluk eğitimini başarıyla tamamlamış adaylar, Amerika’daki uçuş okullarında eğitmen olarak çalışabilirler.

Amerika’da pilotluk eğitimi almak isteyen adayların en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Bunun dışında eğitim için herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak bir pilot olarak işe başlamak istediğinizde, başvuru yapmayı düşündüğünüz havayolu firmasının kendisine özel bir yaş sınırı olabileceğini unutmamalısınız.

Dünya genelinde pilotların kullandığı ortak dil İngilizcedir. Bu yüzden eğitiminizi nerede alırsanız alın, iyi bir seviyede İngilizce bilmeniz en önemli şarttır. Pilotluk eğitimi için Amerika’yı tercih etmek, bu noktada size avantaj sağlayacaktır. Çünkü Amerika’daki eğitiminiz boyunca havacılık terimlerinin tamamını, Amerikalı uçuş eğitmenlerinizden öğrenirsiniz.

Amerika’nın özellikle Florida eyaleti, pilotluk eğitimi için tam bir sektör merkezidir. Çok yaygın bir sektör olduğu için okullar, Türkiye’deki okullar kadar kar talep etmemektedir. Ayrıca Amerika’da teknik ekipman ve yakıt masrafları, Türkiye’ye göre çok daha ekonomiktir. Bunlar da eğitim ücretini etkileyen etmenlerdir.

Amerika’daki pilotluk okulları, ekipman ve teknik ekip konularında oldukça donanımlıdır. Bu yüzden herhangi bir teknik problem söz konusu olduğunda, sorunun çözülmesi çok daha kısa sürmektedir. Bunun dışında; Florida eyaletinin yılın her dönemindeki uygun hava koşulları, öğrencilerin eğitim uçuşlarını aksatmadan daha kısa sürede tamamlamalarına sebep olmaktadır.

Bilgi Formu