Slovenya’da üniversite eğitimi, Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrenciler için Ljubljana ve Maribor üniversiteleri kalitesi ekonomik ücretleriyle en iyi seçeneklerdir. Slovenya Avrupa Birliği‘nde en iyi 4. eğitim sistemine sahiptir ve nüfusunun %99.6 sı okur yazardır. Eğitim dili Slovencedir ve belli bölümlerde İngilizce eğitim şansı bulunmaktadır.

Slovenya üniversiteleri yüksek kalitede, disiplinli eğitimleriyle bilinmektedir. Ljubljana ve Maribor üniversiteleri YÖK tarafından tanınan ve denklik verilen dünyanın en iyi 1000 üniversitesi içerisinde yer almaktadır. İstediğiniz bölüme herhangi bir sınava girmeden başvuru yapabilirsiniz. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik yaşam masrafları olan ülkede doğaya çok önem verilmektedir. Slovenya en güvenli Avrupa ülkelerinden birisi konumundadır.

Slovenya üniversitelerine başvuru yapmak için lise mezunu olmanız yeterli olmaktadır, Türkiye’de gibi üniversite kazanma şartı yoktur. İstediğiniz bölüme başvurma ve eğitim alma hakkına sahipsiniz. Üniversite kabul ise lise diploma notunuza bakılarak karar verilmektedir, lise not ortalamanızın yüksek olması çok büyük bir avantajdır.