Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Polonya’da eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Polonya halkı son derece mütevazı, yardımsever ve iyi niyetlidir. Polonya’da estetik kent yerleşimin yanında doğal güzellikleri keşfedilmeye değer çok güzel bir ülkedir. En büyük ve öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirleri Varşova ve Krakov’ dur. Polonya’nın resmi dili Lehçedir. Buna rağmen üniversitelerde eğitim dili çoğunlukla İngilizcedir. Üniversite eğitiminiz sırasında bir kursa yazılarak Lehçe de öğrenebilirsiniz. Polonya üniversitelerinde okumak için Türkiye’de bir yüksek öğretim kurumunu kazanma şartı aranmamaktadır. Lise diplomasına sahip olmanız Polonya üniversitelerinde okumanız için yeterlidir.

Polonya’da yaklaşık 500 civarında özel ve devlet üniversitesi bulunmaktadır. Eğitim kalitesi uluslar arası standartlarda olan bu üniversitelerde, 2 milyon öğrenci yüksek eğitim almaktadır. Tıp, İşletme, Ekonomi, Mühendislik alanlarında tercih yapabileceğiniz birçok seçenek mevcuttur. Üniversitelerin eğitim masrafları diğer Avrupa ülkelerine oranla oldukça uygundur.

Polonya Üniversite eğitimi sözel bölümlerde 3 yıl, sayısal bölümlerde ise genellikle 3,5 yıl sürmektedir. Hukuk ve Psikoloji bölümleri 5 yıl, Tıp eğitiminde ise bu süre 6 yıla kadar çıkabilmektedir. Öğrenciler Polonya’da üniversite eğitim sırasında part-time, eğitimi tamamladıktan sonra ise 2 yıl çalışma izni hak ederler. Böylece eğitim yanında iş tecrübesi de kazabilirsiniz.

Polonya üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır. Polonya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu devlet okullarını tercih etmektedir. Köklü geçmişi, Avrupa eğitim standartları ve AB’deki diğer ülkelere oranla ekonomikliği sayesinde Polonya devlet üniversiteleri öğrenciler için harika imkanlar yaratmaktadır. Polonya üniversitelerinde hem İngilizce hem de Lehçe olarak eğitimler sunulmaktadır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler ilk yıl hazırlık sınıfında (Varşova’da bulunan anlaşmalı dil okulumuz bünyesinde) okuyarak dil seviyelerini geliştirip, eğitimlerine başlayabilmektedirler. Polonya’da lisans eğitimi genel olarak 3 yıl sürmektedir. Mimarlık ve bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıl olup, eczacılık, diş hekimliği, psikoloji bölümleri 5 yıl, tıp bölümleri ise 6 yıl sürmektedir.