Amerika’da pilotluk eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin okula gittiklerinde Medical Class 1 sağlık raporu almaları gerekmektedir. Bu konuda okul, doktor randevusunu öğrencinin geldiği gün veya ertesi günü için almaktadır. Ancak bizim önerimiz; öğrencinin Türkiye’den ayrılmadan önce SHGM tarafından yetkilendirilen hastanelerde sağlık testine girmesi yönündedir.

Eğitime başlamak isteyen her adayın, pilotluğa elverişli olup olmadığına dair sağlık muayenesinden geçmesini tavsiye ederiz. Adayın bilmediği veya önemsiz gördüğü bir sağlık problemi, pilot olmaya engel olabilir. Bu muayene her hastanede yapılmamaktadır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen hastanelerde bu muayeneyi yaptırabilirsiniz.

Bu muayeneyi, adayın bir sağlık sorunu olması durumunda önlemlerini alabilmesi, gerekirse tedavisini olabilmesi veya pilot olma engeli varsa zaman ve para harcamadan bilmesi açısından şiddetle tavsiye ederiz. Bu muayene Medical Test Class 1 olarak geçmektedir. Muayene içerisinde 4 temel birim tabi tutulmaktadır:

  • Göz
  • Psikiyatri
  • Dahiliye
  • Kulak, Burun, Boğaz

 

Bu bölümler, pilot adayında ölçtüğü değerlerin SHGM kabul görür değerlerinin içerisinde bulunup bulunmadığına bakar. Örneğin, miyop rahatsızlığı olan birisi pilot olamaz şeklinde bir yargı yoktur. Miyopluk derecesinin kabul edilir sınırlarında olup olmadığı önemlidir.

Aday, Amerika’ya gidince eğitimi başlamadan önce tekrar bir sağlık muayenesi olmaktadır. FAA sağlık kabul kriterleri ile Türkiye’nin kriterleri farklıdır ve iki ülke birbirlerinin muayenelerini kabul etmemektedir. IGA EDU Yurtdışı Eğitim, bu konuda sizi yönlendirecektir.

Bilgi Formu