İspanya’da üniversite eğitimi, Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan İspanya, eğitim kalitesini de her geçen gün artırmaktadır. Akdeniz ülkelerinden olan İspanya, rahat bir ortam ve yaşam tarzı, düşük yaşam ve eğitim maliyetleriyle Türk öğrencilerinin tercih ettikleri ülkelerden biridir. İspanya’da üniversite eğitimi devlet ve özel üniversitelerde verilmektedir. Çoğunlukla lisans programları dört yılken, mimarlık, tıp ve bazı mühendislik programlarında eğitim süresi daha farklıdır.

İspanya’da eğitim programlarının eğitim dili çoğunlukla İspanyolcadır. Birçok özel üniversitede eğitim dili İngilizce de olabilmektedir. İspanya üniversite okumak isteyen öğrenciler için belirli prosedürler uygulanmaktadır.

İspanya’da lisans eğitimi süresi 4 yıldır. İspanya’daki üniversitelerin büyük çoğunluğu devlet üniversitesi olup yıllık ücretleri 1000-3000 Euro arasında değişmektedir. İspanya’da Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrencilerin eğitim dönemlerinde kolayca elde edilebilecek bir ekstra belgeyle günde maksimum 4 saat çalışma hakları vardır.